Середньовічний героїчний епос
Середньовічний героїчний епос - це фольклорні твори різних народів, які були створені в добу Середньовіччя. Вони відображають в легендаризованій формі події загальнонаціонального значення, релігійну боротьбу, битви проти чужоземних загарбників.
Найвідоміші твори середньовічного героїчного епосу:
Франція- “Пісня про Роланда” 1100р.
Німеччина-”Пісня про Нібелунгів” 1220р.
Іспанія – “Пісня про мого Сіда” 1140р.
Англія – балади про Робін Гуда 12 ст.
Україна – “Слово о полку Ігоревім” 1185-1187р
Риси середньовічного епосу:
Французьський героїчний епос
Пісня про Роланда” 12 ст.
Складається з3 частин:
1.Зрада Ганелона
2.Смерть Роланда
3.Помста за Роланда
Провідна тема: боротьба проти іноземців-іновірців за францію, за християнську віру й короля Карла. Твір має історичну основу. Головний герой — рицар Роланд, який вірою і правдою служив королю Карлу Великому.
Повний текст поеми складається з 290 строф (тирад), написаних десятискладовими рядками
Прототипом головного героя Роланда був небіж Карла Великого Руланд.
Особливості французького епосу:
Основні ідеї:
Загальна характеристика твору “Пісня про Роланда”.
Написана на старо-французській мові імовірно в середині XII ст. і заснована, мабуть, на ранішій поемі XI століття. Автор — імовірно якийсь Турольд. Оповідає про загибель ар’єргардного загону війська Карла Великого, що повертався в серпні 778 р. із завойовного походу до Іспанії. У поемі супротивниками франків представлені сарацини (маври, араби), хоча в реальності загін Роланда загинув в битві з басками.
Історія створення твору “Пісня про Роланда”
У своєму описі битви при Гастінгсе в 1066 році, яке було складено до 1127 року, Вільям Мальмсберійський розповідає, що перед битвою була виконана cantilena Rollandi, пісня про Роланда, «щоб прикладом войовничого чоловіка надихнути бійців». Вас додає до цього, що її співав Тайлефер, який просив для себе честь завдати першого удару ворогові.
Найраніша з редакцій «Пісні», що дійшли до нашого часу, — Оксфордський рукопис, написаний близько 1170 або 1180 р. Мабуть, вона була свого роду «шпаргалкою», що використалася для того, щоб освіжити пам’ять співака, коли виникала необхідність.
Сюжет “Пісня про Роланда”
Після успішного семирічного походу до мавританської Іспанії імператор франків Карл Великий завойовує всі міста сарацин, окрім Сарагоси, де править цар Марсилій. Маври, представлені в поемі мусульманами, скликають раду у Марсилія і вирішують відправити до Карла послів.
Посли пропонують французам багатства і говорять, що Марсилій готовий стати васалом Карла. На раді у франків бретонський граф Роланд відкидає пропозицію сарацинів, але його недруг граф Ганелон наполягає на іншому рішенні і їде як посол до Марсилія, замишляючи погубити Роланда. Гвенелон настроює Марсилія проти Роланда і 12 перів Франції.
Гвенелон радить Марсилію напасти на ар’єргард армії Карла Великого. Повернувшись в табір, зрадник говорить, що Марсилій згоден стати християнином і васалом Карла. Роланда призначають начальником ар’єргарду, і він бере з собою тільки 12 тисяч чоловік.
В результаті зради графа Гвенелона загін франків виявляється відрізаним від основного війська Карла, потрапляє в засідку в Ронсевальській ущелині і вступає в бій з перевершуючими силами маврів. Перед цим Роланд кілька разів відмовляється послухатися порад друзів і покликати підмогу, поки не пізно.
Проявляючи чудеса мужності, Роланд і його сподвижники — граф Олівье, Готье де л’Ом і архієпископ Турпін (Турпен) — відображають численні атаки маврів, але, врешті-решт, гинуть. Карл надто пізно помічає недобре і повертається в Ронсеваль.
Розгромивши підступного ворога, імператор звинувачує Гвенелона в зраді. Той заявляє, що не винен в зраді і з метою виправдання виставляє на судовий поєдинок свого могутнього родича Пінабеля. На стороні звинувачення б’ється друг Роланда граф Тьеррі. Він перемагає Пінабеля і Гвенелон разом зі всією своєю сім’єю гине.
Головні герої поеми «Пісня про Роланда»
У центрі поеми — рицар Роланд. Він — ідеальний герой-богатир епосу: молодий, сильний, мужній, сміливий. Роланд — патріот, до останньої миті життя відданий своїй батьківщині, вірний васал і непохитний християнин. Водночас йому властиві й деякі вади, що теж характерно для героїчного епосу. Так, Роланд занадто запальний, упевнений у власних силах.
Ще одним ідеальним героєм епосу є Карл. Але це не молодий гарячкуватий богатир, а сивочолий, досвідчений, мудрий керманич, ідеал державної мудрості. Отже, обидва образи ідеалізовані, але кожен по-своєму: Роланд — ідеал епічного богатиря, Карл — ідеал епічного владаря.
У поемі особливо яскраво оспівуються патріотизм і відданість християнству на тлі різкого й категоричного засудження зради державних і релігійних інтересів,
феодального свавілля й анархізму, які втілені в образі та сюжетній лінії вітчима Роланда — франкського барона Ганелона. Саля Ганелон, посланець Карла, виявився зрадником, увійшовши у змовницьку
брехню Марсилія. Ганелон винен у смерті свого пасинка Роланда, який очолював двадцятитисячний ар’єргард франків під час підступного нападу чотирьохсоттисячного ворожого
війська.
Ганелон — не випадковий зрадник, а типовий приклад феодальної непокірності. Він керується власними інтересами і спричиняє загибель десятків тисяч співвітчизників.
Автор твору, як передова людина свого часу, розуміючи необхідність державної єдності, засуджує феодальне свавілля й уславлює патріотизм франків, адже боротьба французів з арабськими завойовниками
ототожнювалася з релігійним подвигом.
Робота з текстом
1. Бесіда
— Які частини обладунків рицаря вам відомі?
(Шолом, забрало, меч, щит...)
— Чому рицар повинен був виглядати саме так?
(Щоб захистити себе під час військових дій)
— Чи зручно було рицареві в таких обладунках?
(Вони були дуже важкими, отже, рицар мав бути сильним і витривалим.)
— Від чого, окрім якостей самого рицаря, залежав його успіх у військових діях?
(Від надійної зброї, сильного, слухняного коня)
- Яке рішення приймає на раді цар Марсілій?
(Пообіцяти Карлові, що він зі своїм військом сам піде за ним до Франції, щоб прийняти християнство; послати йому подарунків; дати заручників — дітей знатних сімейств.)
– Ваша думка.Як ви ставитеся до такої пропозиції героя? Чим можна пояснити таку ідею?
– Карл повірив, проте чому не відпускає ні Роланда, ні Олівера до Сарагоси?
(Король розуміє, що прийом буде не з кращих, і не хоче ризикувати життям молодих воїнів.)
– Чому Ганелон не допускає участі в посольстві Роланда замість себе?
(Хоч Ганелонові дуже не хочеться їхати до Марсілія, однак він як рицар не може відмовитися від вибору короля, що, втім, не заважає йому погрожувати пасинку.)
– Як Ганелон вирішив помститися Роланду?
(Ганелон підказує Марсілію, як потрібно вчинити із супротивником, і спрямовує військові дії сарацинів саме проти Роланда та його загону.)
2. Складіть схему:
— Які якості характеру мали визначати справжнього рицаря? (Сміливість, відвага, доблесть, відданість своєму сюзерену, Прекрасній Дамі, здатність на самопожертву...)
3. Перевірка знання тексту «Пісні про Роланда»
1) Король Сарагоси — це: а) Карл; б) Марсілій; в) Бланкандрін. 2) Роланд узяв лише 20 тис. воїнів, тому що: а) був упевнений у своїй силі; б) не очікував нападу сарацинів; в) не хотів ущемити інтереси короля, свого родича. 3) Дюрандаль — це: а) меч; б) щит; в) воїн. 4) Ріг Роланда мав ім'я: а) Чернубль; б) Оліфант; в) Турпін.
|
5) Під час бою Роланда у Франції: а) була буря; б) було сонячне затемнення; в) почався паводок. 7) Скільки разів засурмив у ріг Роланд? а) Один; б) два; в) три. 8) Як звали найкращого друга-воїна Роланда? а) Найм; б) Вальянтіф; в) Олівер. 9) Як вчинив Карл, оплакавши загиблих? а) Повернувся до Франції; 10) загнав сарацинів до річки; в) став королем Сарагоси. 11)Як був покараний зрадник Ганелон? а) Повішаний; б) загинув від меча; в) розірваний кіньми. |
Відповіді:
1) Король Сарагоси — це: а) Карл; б) Марсілій; в) Бланкандрін. 2) Роланд узяв лише 20 тис. воїнів, тому що: а) був упевнений у своїй силі; б) не очікував нападу сарацинів; в) не хотів ущемити інтереси короля, свого родича. 3) Дюрандаль — це: а) меч; б) щит; в) воїн. 4) Ріг Роланда мав ім'я: а) Чернубль; б) Оліфант; в) Турпін.
|
5) Під час бою Роланда у Франції: а) була буря; б) було сонячне затемнення; в) почався паводок. 6) Скільки разів засурмив у ріг Роланд? а) Один; б) два; в) три. 7) Як звали найкращого друга-воїна Роланда? а) Найм; б) Вальянтіф; в) Олівер. 8) Як вчинив Карл, оплакавши загиблих? а) Повернувся до Франції; б) загнав сарацинів до річки; в) став королем Сарагоси. 9) Як був покараний зрадник Ганелон? а) Повішаний; б) загинув від меча; в) розірваний кіньми. |
4. «Продовжте речення»
«Справжній рицар завжди...»
«Справжній рицар ніколи...»
«Реальний історичний факт, покладений в основу "Пісні про Роланда" — це...»
«Невідповідність змісту поеми історичним фактам полягає у...»
Роланд |
|
|
Позитивні риси |
|
Вади |
|
|
йому властиві й деякі вади, що теж характерно для героїчного епосу. Так, Роланд занадто запальний, упевнений у власних силах. |
Роланд — ідеал епічного богатиря
|
Цитатна характеристика Роланда.
«У тебе вдача запрудка й загорда». (Олівер)
«Погроз я не боюсь... Я виручу, щоб лиш король дозволив!» (Роланд)
«Коли Роланд узнав, що буде бій,
Він відважніший став від лева й тигра».
«За свого пана і найбільше лихо
Перетерпіти треба — холод, спеку,
А хоч би й кров пролити, трупом впасти».
«Скрізь, де не глянь, лютує сильний бій, Ба, й граф Роланд не криється за других; Вдаряє списом, поки служить спис... »
«Страшний, завзятий бій лютує далі. Роланд і Олівер хоробро б'ються».
«А тут нас жде важкий і довгий бій, Такої сили ще ніхто не бачив».
«Узяв Роланд рукою Оліфанта, Приклав його до уст і як заграв, Відбивсь об гори голос, залунав, На тридцять миль навкруг пішов луною».
«Заграв Роланд так болісно й могутньо,
Так жалісно заграв на Оліфанті,
Що з уст його пішла червона кров,
А в голові виски аж затріщали.
А так далеко голос залунав,
Що серед гір почув його король».
«Вернувсь на поле бою граф Роланд, Вернувсь, як рицар, Дюрандалем вдарив,... Найхоробріших двадцять п'ять упало».
«Такої вдачі рицареві й треба,
Коли у зброї осідлав коня.
У боротьбі будь він твердий, завзятий».
«По-молодецьки б'ється граф Роланд! Піт облива його гаряче тіло, А в голові важкий, пекучий біль: Виски в ній трісли, ще коли сурмив».
«Помер Роланд,— Бог душу в рай прийняв».
Висновок. Граф Роланд, племінник Карла Великого, уособлює у собі мужність, доблесть, відвагу. Він, відданий васал, заради свого сюзерена готовий на все. Роланд віддає своє життя у бою, ні на хвилину не замислюючись над можливістю іншого вибору. Граф тричі відмовляється сурмити, тобто просити допомоги у Карла, гордість не дозволяє йому зробити це. І звук рога Оліфанта почується лише тоді, коли надії на власні сили буде зовсім мало. Приголомшує сцена, що змальовує Роланда, який сурмить у ріг вдруге. Сила страждання, болю за загиблих товаришів втілюється у максимальному напруженні героя, у якого «з уст... пішла червона кров, а в голові виски аж затріщали». Автор поеми постійно підкреслює, що Роланд — справжній рицар: він жив, як рицар, і помер, як герой. Навіть Бог визнає достоїнства Роланда: він забирає його в рай, незважаючи на такі недоліки героя, як гордість та самовпевненість.
Тема творів за поємою «Пісня про Роланда»
1. «Пісня про Роланда» як зразок середньовічного героїчного епосу
2. Роланд - ідеал воїна-лицаря.
3. Шляхетний лицар Роланд і зрадник Ганелон
Дайте відповіді на запитання: