говорила з такою ненавистю, як про Джорджа Оруелла.
Говорила мало, та й то крізь зуби, захлинаючись злістю».
Ілан Полоцк, перекладач твору «Колгосп тварин»
Утопія - твір, що описує ідеальний суспільний устрій. Утопія як літературний жанр - це абстрактна модель ідеальної соціальної системи, що відповідала уявленням письменника про гармонію людини й суспільства.
Антиутопія - це антижанр, особливий вид літературного жанру, або, як його іноді називають, пародійний жанр.
Антиутопічний твір - це твір, у якому розкрито абсурдність та безглуздість нового порядку.
Тоталітаризм - (італ. totalità і прикметник італ. totalitario, від лат. totalitos цілісний — той, що охоплює усе загалом) — система державно-політичної влади, яка регламентує усі суспільні та приватні сфери життя людини-громадянина і не визнає автономії від держави таких недержавних сфер людської діяльності як економіка і господарство, культура, виховання, релігія. Тоталітарний політичний режим є протилежністю демократичної правової держави.
Автор обирає пародійний жанр аби неприхованою сатирою відтворити еволюцію стану тварин від абсолютної свободи до диктатури свині на прізвисько Наполеон. Написаний у 1943 р, твір побачив світ у 1945 р. Його відмовилися друкувати в Англії та США через жорстку сатиру на сталінізм. Дж. Оруелл, який ненавидів імперіалізм, фашизм, у своєму творі, не ховаючись за метафорами, оповідає про новітню брехню, про брехню, замасковану під правду. За сатирою на несправедливе суспільство проступає відчай самого автора. І все-таки ідея твору "Колгосп тварин" вселяє усвідомлення того, що людство ніколи не відмовиться від боротьби за щастя і справедливість, а той, хто спробує встановити диктатуру й придушуватиме людську гідність, асоціюватиметься зі свиньми із твору Дж. Оруелла.
Оруелл, віртуоз англійської словесності, свідомо писав "Колгосп тварин" простою мовою, без метафор та ідіом, - щоб повість легко можна було перекласти будь-якою слов'янською мовою, і вона коли-небудь потрапила до СРСР. Хоч і мріяти про таке все ж Оруелл не міг: в НКВС на нього давно збирали досьє, де письменника називали троцькістом, що означало автоматичну заборону на публікацію його творів в СРСР.
"Колгосп тварин" Джорджа Оруелла можна назвати карикатурою на реальні історичні події, що відбулись в Росії з 1917-го по 1944-й рік: комуністичне правління, що прийшло на зміну царському, встановлення диктатури, культ особи Й. Сталіна, індустріалізація СРСР, репресії, голод, війна тощо подаються через алегорію, гіперболізацію яскраво, пафосно, але ближче до фіналу твору атмосфера нагнітається, насувається сум і розпач.
Завершується історія "Колгоспу тварин" невтішно для останніх - встановлюються дружні стосунки з ненависними людьми і повним уподібненням свиней до людей. Скотний двір більше не був тим місцем, про яке вони так мріяли, борсаючись у свіжій землі в ніч після повстання.
За залізною завісою Оруелл помер у 1950 році від туберкульозу. Письменник, на жаль, не дожив до того часу, коли його твори дійшли до головного адресата – російського читача. Сьогодні купити книжку «Аnimal farm» буде не важко, а пів століття тому її відшукували, крадькома передавали із рук у руки та прочитували за ніч. 70 років тому філолог Ігор Шевченко переклав для українців, що опинилися в Західній Німеччині, твір Джорджа Оруелла "Колгосп тварин". Так вперше жителі СРСР змогли познайомитися з цією жорсткою сатирою на тоталітарний радянський лад. Пригадайте, про який сатиричний твір російського письменника ви чули щось подібне? (М.О. Булгаков "Майстер і Маргарита"). |
"Колгосп тварин" Джорджа Оруелла - це його спостереження і застереження. Спостереження за політичними подіями початку ХХ ст. знайшли своє відображення в метафоричній історії життя суспільства в умовах тоталітаризму. Особливо яскраво й точно розкрито феномен того, як найблагородніші наміри і прогресивні ідеї людства можуть бути перекручені й використані йому на шкоду.
Джордж Оруелл застерігає читача-інтелектуала від наслідків відчуження влади від людей, коли вона перестає служити людям, а починає ними керувати.
- Чи була у тварин можливість побудувати насправді справедливе суспільство?
- Якими засобами суспільство має контролювати владу аби втримати демократичні свободи?
На ці та інші запитання, можливо, ви і не знайдете прямої відповіді у цьому творі. Автор скоріше дає нам можливість замислитися над основною проблемою, що постає у повісті-притчі: як відбувається перетворення мислячої людини на істоту, яка здатна тільки виконувати вимоги режиму?
Замислитись і правда є над чим, чи не так? Отже, своїми думками стосовно прочитаного ви можете поділитися зі мною. Мені буде цікаво дізнатися, а що думає молоде покоління незалежної суверенної України, історія якої тісно пов'язана із тими подіями, що описав англійський письменник у 1943 році.
Для допитливих
Мультфільм є екранізацією повісті-антиутопії Джорджа Орвелла "Колгосп тварин" Цей мультфільм 1954 року - пояснить вам яку помилку ми зробили після Революції Гідності. У цьому мультфільмі ви впізнаєте Україну і всіх сьогоднішніх політиків. Короткий опис: свині підняли бунт на фермі і скинули фермера, пообіцявши іншим мешканцям ферми, що тепер все буде "по-новому". Замість цього свині ввели жорстку поліцейську диктатуру, всіх незадоволених звинувачували в тому, що вони провокатори, які хочуть повернути фермера. Будь-який бунт проти свиней дуже жорстко подавлявся. Потім прийшли росіяни, які захотіли "по-тихої віджати" ферму, яку прошляпив Янукович, але тварини дали їм відсіч, а той, хто під час бою ховався вiд ворога, потім голосніше всіх співав ветеранські пісні про перемогу. У фінальній сцені один осел прозрів і побачив фермера в кожній з свиней.
Використана література:
- відкриті Інтернет джерела;
- інформаційні картки С.Авраменко,. Л.Вяльцевої.