БАЙКИ У СВІТОВІЙ ЛІТЕРАТУРІ.
ОСОБЛИВОСТІ БАЙКИ ЯК ЛІТЕРАТУРНОГО ЖАНРУ
ЛЕГЕНДАРНИЙ ЕЗОП — ОСНОВОПОЛОЖНИК ЖАНРУ БАЙКИ
Байка — це коротке оповідання сатиричного й повчального характеру, у якому висміюються людські вади та недоліки суспільного життя.
Байка найчастіше складається з двох частин: оповіді й моралі, повчання, заради якого і складалася байка.
Мораль може знаходитися як на початку твору, так і в кінці його. Іноді мораль як окрема частина твору буває відсутня, але, спираючись на зміст байки, завжди можна самостійно зробити повчальний висновок.
Героями байок можуть бути не тільки люди, але й тварини, рослини, предмети, наділені певними рисами. Одним із найпоширеніших художніх засобів, що використовуються в байці, є алегорія.
Алегорія — це зображення абстрактного поняття або явища через конкретний образ. Наприклад, серце — алегорія кохання, образ богині Феміди — алегорія правосуддя.
СТРУКТУРА БАЙКИ |
↓
ОСНОВНА ЧАСТИНА + МОРАЛЬ + ГЕРОЇ = БАЙКА |
Головні ознаки байки
Прийоми, що допомагає авторові розкрити ідею твору:
Сатира — різновид комічного. Вона теж викликає сміх, але сміх нищівний, що викриває вади людського суспільства. Зображуючи всю складність стосунків персонажів, байка показує, яким заплутаним є наше життя і змушує читача замислитися, як уникнути ганебних вчинків. Отже, засобами комічного можна не тільки насмішити, а й розкрити аморальність людських законів, нелюдську суть деспотизму і беззаконня.
Персоніфікація (або уособлення) — різновид метафори, художній прийом перенесення якостей живих істот на довколишні предмети, явища природи, абстрактні поняття.
Езопова мова (за ім’ям давньогрецького байкаря Езопа ) – замаскований спосіб думок із натяками , недомовками задля уникнення будь - яких заборон.
Художні засоби, що використовує автор в байці:
Епітети, що посилюють емоційність байки, розширені діалоги.
Зародившись в Давній Греції , байка незабаром поширилася в інших країнах. Серед відомих байкарів слід назвати грека Езопа, римлянина Федра, француза Жана де Лафонтена, росіянина Івана Крилова, українців Григорія Сковороду та Леоніда Глібова.
Основоположником байки вважають античного раба-митця Езопа (VI ст. до н. е.).
Дійсно, мудрість його байок настільки глибока і невичерпна, що протягом багатьох століть нею користуються байкарі. Вони створюють нову форму для байки, завіршовують її, але не вважають за потрібне змінювати її зміст, який є довершеним, а тому вічним.
Чимало запозичень і сюжетів Езопа використали відомі байкарі Іван Крилов та Леонід Глібов.
Паспорт байки
Ім’я
|
БАЙКА |
Місце народження
|
ДАВНЯ ГРЕЦІЯ |
Батьки
|
ЕЗОП
|
Дата народження
|
VІ ст. до н.е.
|