БАЙКИ У СВІТОВІЙ ЛІТЕРАТУРІ.

ОСОБЛИВОСТІ БАЙКИ ЯК ЛІТЕРАТУРНОГО ЖАНРУ

ЛЕГЕНДАРНИЙ ЕЗОП — ОСНОВОПОЛОЖНИК ЖАНРУ БАЙКИ

 Байка — це коротке оповідання сатиричного й повчального характеру, у якому висміюються людські вади та недоліки суспільного життя.

 Байка найчастіше складається з двох частин: оповіді й моралі, повчання, заради якого і складалася байка.

 Мораль може знаходитися як на початку твору, так і в кінці його. Іноді мораль як окрема частина твору буває відсутня, але, спираючись на зміст байки, завжди можна самостійно зробити повчальний висновок.

 Героями байок можуть бути не тільки люди, але й тварини, рослини, предмети, наділені певними рисами. Одним із найпоширеніших художніх засобів, що використовуються в байці, є алегорія.

Алегорія — це зображення абстрактного поняття або явища через конкретний образ. Наприклад, серце — алегорія кохання, образ богині Феміди — алегорія правосуддя.

 

СТРУКТУРА БАЙКИ

                                                                 ↓

ОСНОВНА ЧАСТИНА + МОРАЛЬ  + ГЕРОЇ = БАЙКА

 

Головні ознаки байки 

  •  Невеликий твір (лаконічна)
  •  Має образи-символи (алегорична)
  •  Навчає людей (повчальна)
  •  Викриває вади (сатирична)
  •  Має швидкий розвиток подій (динамічна)

 Прийоми, що допомагає авторові розкрити ідею твору:

 Сатира — різновид комічного. Вона теж викликає сміх, але сміх нищівний, що викриває вади людського суспільства. Зображуючи всю складність стосунків персонажів, байка показує, яким заплутаним є наше життя і змушує читача замислитися, як уникнути ганебних вчинків. Отже, засобами комічного можна не тільки насмішити, а й розкрити аморальність людських законів, нелюдську суть деспотизму і беззаконня.

Персоніфікація (або уособлення) — різновид метафори, художній прийом перенесення якостей живих істот на довколишні предмети, явища природи, абстрактні поняття.

Езопова мова (за ім’ям давньогрецького байкаря Езопа ) – замаскований спосіб думок із натяками , недомовками задля уникнення будь - яких заборон. 

 Художні  засоби, що використовує автор в байці: 

 Епітети,  що посилюють емоційність байки, розширені діалоги.

 Зародившись в Давній Греції , байка  незабаром поширилася в інших країнах. Серед відомих байкарів слід назвати грека Езопа, римлянина Федра, француза Жана де Лафонтена, росіянина Івана Крилова, українців Григорія Сковороду та Леоніда Глібова.

Основоположником байки вважають античного раба-митця Езопа (VI ст. до н. е.).

Дійсно, мудрість його байок настільки глибока і невичерпна, що протягом багатьох століть нею користуються байкарі. Вони створюють нову форму для байки, завіршовують її, але не вважають за потрібне змінювати її зміст, який є довершеним, а тому вічним.

Чимало запозичень і сюжетів Езопа використали відомі байкарі Іван Крилов та Леонід Глібов.

  Паспорт байки

Ім’я

 

БАЙКА

Місце народження

 

ДАВНЯ ГРЕЦІЯ

Батьки

 

ЕЗОП

 

Дата народження

 

VІ ст. до н.е.


Polatus mela com est:


Maecenas vestibulum mollis diam. Pellentesque ut neque. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus.

Proin sapien ipsum, porta a, auctor quis, euismod ut, mi. Aenean viverra rhoncus pede. Pellentesque morbi habitant morb.

ООО «Компания» | ул. Пушкина 100 | 101000, Москва 

email: company@mycompany.com