Билини і балади
Билина як жанр. Поетичне відображення історії Київської Русі в билинах. Основні цикли билин (Київський, Новгородський). «Ілля Муромець і Соловей-Розбійник». Реальність (історія, побут, звичаї) і художня вигадка в билині. Ідеал воїна-захисника в билині «Ілля Муромець і Соловей-Розбійник». Утілення людських чеснот в образах героїв билин. Фольклорні балади. «Король Лір і його дочки».
Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер (1759–1805) - німецький поет і драматург.Гете писав, що Шиллер «був величний у розмові за чайним столом, і так само величним був би він, безперечно, і в державній раді. Його ніщо не сковувало, ніщо не спиняло вільного польоту його думки. Всі великі плани він творив вільно. Це справжня людина».
«Рукавичка». Випробування головного героя балади. Образ справжнього лицаря, його мужність, відвага, людська гідність.
Адам Міцкевич (1798–1855) - видатний польський письменник.. Творчість Адама Міцкевича відома в Україні з 20-30-х років XIX століття завдяки перекладам і переспівам Петра Гулака-Артемовського, Левка Боровиковського,Опанаса Шпигоцького. Поезією Адама Міцкевича захоплювався Тарас Шевченко.
«Світязь». Утвердження любові до батьківщини й героїзму в баладі А. Міцкевича. Символічні образи, елементи фольклору у творі.
Роберт Льюїс Стівенсон (1850–1894) - англійський письменник. Здобув світову славу завдяки роману «Острів скарбів», який є класичним зразком пригодницької літератури.
«Балада про вересовий трунок». Основний конфлікт балади (батько і син – король, свобода – рабство). Утвердження духовної сили пиктів, їхнього героїзму в захисті національних цінностей.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Історичне минуле в літературі
Вальтер Скотт (1771–1832) – англійський письменник, засновник історичного роману.
Історія і художній вимисел у романі «Айвенго». Утілення в образі Айвенго кодексу лицаря, художні засоби створення образу. Зіткнення добра, краси й справедливості із жорстокістю і підступністю. Образи Бріана де Буагильбера, принца Джона, Фрон де Бефа, Моріса де Брасі, Ровени, Ребекки. Історичний колорит твору та засоби його створення. Динаміка сюжету і гумор.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Друга світова війна у європейській поезії
Ім'я Константи Ідельфонса Галчинського (1905 - 1953) у польській поезії стало символом цілої епохи. Талант Галчинського барвистий і
багатогранний. Писати Галчинський вчився у Ронсара, Рембо, Данте, Бодлера Шекспіра, Рільке. Великий вплив на становлення його художнього світу мав німецький романтик
Ернест Теодор Амадей Гофман.
Вірші: «Лист із полону», «Пісня про солдатів з Вестерплятте» та ін.
А. Марґул-Шпербер (1898 – 1967) - видатний німецький поет Буковини і всієї Румунії, наставник пауля Целана, Альфред Маргул – Шпербер прожив довге життя, бачив багато різних політичних режимів. Незважаючи на своє єврейське походження, він навіть при фашистах був затребуваним завдяки винятковій освіченості, хоча не міг їм співчувати.
Вірш «Про назву концтабору Бухенвальд»
Б. Ш. Окуджава (1924 - 1997) - бард, радянськийросійський поет, композитор, прозаїк і сценарист. Автор близькодвохсот пісень, написаних на власні вірші. Один із засновників та найяскравіших представників жанру авторської пісні.
Вірш "До побачення, хлопчики..."
Василь Володимирович Биков (1924–2003) - білоруський письменник, автор романів, повістей та оповідань, переважно про Другу світову війну.
«Альпійська балада». Особливості сюжету і композиції повісті. Образи Івана Терешка і Джулії. Протиставлення сили дружби й кохання світу насильства. Гуманістичний зміст повісті. Символічність назви твору, риси жанру балади в ньому.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Духовне випробування людини
Джеймс Олдрідж (1918 - 2015) - англійський письменник. «В моїх книжках, — казав Олдрідж, — головна тема завжди одна й та сама — вибір. Вибір шляху, вибір дії, вибір світогляду».
«Останній дюйм». Проблема взаємин між батьками й дітьми. Символічність назви оповідання. Образи Бена і Деві, художні засоби їхнього створення. Віра у внутрішні можливості людини, подолання нею життєвих випробувань, здатність до порозуміння. Утвердження сімейних цінностей.
Редьярд Кіплінг (1865–1936) - англійський письменник, лауреат Нобелівської премії 1907 року.
«Балада про Схід і Захід». Протистояння і примирення Сходу й Заходу. Антитези у творі. Ідеї миру і дружби. Динаміка образів головних героїв.
Проблема духовного випробування людини та її моральної стійкості у вірші Р. Кіплінга «Якщо…».
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Дружба і кохання
Німецький поет Генріх Гейне (1797 – 1856) ввійшов в історію світової поезії як неперевершений лірик, співець кохання і боротьби. Сам Гейне порівнював себе з титаном, який тримає на своїх плечах усі злигодні світу. Дві головні риси визначають характер його світосприйняття: постійна увага до долі стражденного та приниженого люду і рішуче прагнення боротися за утвердження ідеалів рівності, добра та справедливості.
Поезія "Коли настав чудовий май..."
Олександр Сергійович Пушкін (1799–1837) - російський поет, драматург та прозаїк. Належить до найвизначніших російських письменників, його твори розглядаються як найпрестижніший зразок російської літератури, подібно до творів Данте в Італії чи Гете у Німеччині. Уславлення ліцейської дружби й вірності ідеалам у вірші"19 жовтня 1825 року". Авторські спогади й роздуми у творі.
Роберт Бернс (1759-1796). - Т. Шевченко назвав Бернса "поетом народним і великим», І. Франко проводив паралель між Шевченком і Бернсом, Леся Українка радила братові
Михайлові включити твори знаменитого шотландця в антологію найкращих зразків світової поезії українською мовою.
Поезія про дружбу і кохання: "Любов"
Симонов Костянтин Михайлович (1915 – 1979) - російський
поет, кіносценарист. Як військовий кореспондент побував на всіх фронтах, пройшов землями Румунії, Болгарії, Югославії, Польщі та Німеччини, був свідком
останніх боїв за Берлін.
Поетизація високого почуття, розкриття його сутності у вірші "Жди мене..."
Грін Олександр (1880-1932), (Гриневський) - російський прозаїк, поет.Одним з найкращих творів письменника вважається повість-феєрія "Пурпурові вітрила".
«Пурпурові вітрила». Поєднання реального і фантастичного в повісті. Основний конфлікт твору (Каперна – мрія). Ассоль і Грей. Символіка образу пурпурових вітрил.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Літературний детектив
Артур Конан Дойл (1859–1930) – автор детективних циклів. Шотландець за народженням, ірландець за національністю, англієць за вихованням.
Оповідання про Шерлока Холмса («Пістрява стрічка», «Спілка рудих»).
Особливості сюжету і композиції оповідань про Шерлока Холмса. Шерлок Холмс як безпосередній учасник розв’язання сімейного конфлікту в оповіданні «Пістрява стрічка». Іронічне зображення пристрасті людини до легкого збагачення в оповіданні «Спілка рудих». Сутність «дедуктивного методу» Шерлока Холмса, утвердження в його образі сили інтелекту і моральних якостей.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Світова новела
О.Генрі (Уільям Сідні Портер) (1862-1910) - відомий американський новеліст та
неперевершений майстер оповідання. Першим перекладачем творів О.Генрі українською мовою був Остап Вишня.
Новела «Останній листок» – гімн людині, котра здатна на
самопожертву заради ближнього. Специфіка розкриття образу Бермана. Образи Сью і Джонсі.
Герберт Джордж Уеллс (1866–1946) - англійський письменник, відоміший якписьменник-фантаст
«Чарівна крамниця». Точка
зору дорослого і дитини в новелі «Чарівна крамниця». «Дива» та їхнє сприйняття персонажами. Оповідач твору (батько). Особливості
дитячого світу. Роль елементів фантастики.
Рюноске Акутаґава (1892–1927) - майстер японської новели.
«Павутинка». Утілення ідеї про моральну справедливість у новелі «Павутинка». Філософський зміст твору. Підтекст. Художні образи новели (Будда, Кандата).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сучасна література. Я і світ
Айзек Азімов (1920-1992) – американський письменник-фантаст.
«Фах». Роздуми про майбутнє людини й людства. Образ Джорджа Плейтена. Проблема духовної реалізації людини. Розуміння сутності культури й освіти, призначення людини в сучасному світі. Утвердження сили людського інтелекту, самостійності мислення, творчої уяви, моральних цінностей
Корнелія Функе (нар. 1958) - німецька письменниця та ілюстратор,
Автор понад чотирьох десятків творів для дітей. Працює переважно в жанрі фентезі та пригодницького роману.
«Чорнильне
серце». Тема «оживлення» книги у творі. Образ Меґі – дівчинки,
котра любить читати. Її пригоди й духовне випробування. Поєднання уявного і реального світів.
Діана Вінн Джонс (1934-2011)
Англійська письменниця, автор фантастичних романів для дітей та дорослих.
«Мандрівний Замок Хаула». Поєднання елементів казки та детективу у творі. Образ Софі, світ її мрій, бажань, жахів. Значення художнього прийому чаклунства у творі.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------